^Ugrás felülre

Kézműves képzések az Alkotóházban

Az Algyői Faluház és Könyvtár 2014-ben kézműves tanfolyamokat hirdet felnőttek számára. Ezzel egyrészt a helyi tárgyalkotókat szeretnénk megerősíteni, lehetőségeiket nagymértékben bővíteni, másrészt – ezzel párhuzamosan – az Alkotóház arculatát kialakítani és meghatározni számottevő, igényes és jelentős műhelyként, amelyre a szakmának érdemes figyelmet fordítania, sőt: amelyre előbb, vagy utóbb, de oda kell figyelnie. Mindazok számára, akik kézműves alkotó tevékenységet szeretnének folytatni, ezen a téren ismereteket szerezni és tovább képezni magukat, mindazok számára ez egy komoly lehetőség. A képzések – a Képviselő-testület egyhangú döntésének köszönhetően – az Önkormányzat igen jelentős támogatásából valósulnak meg, a képzésben részt vevőknek a teljes költséghez képest jelképes hozzájárulást kell csupán fizetniük.
Az Algyői Alkotóházban tartandó tanfolyamok foglalkozásaira heti 1 alkalommal kerül sor, tavaszi és őszi bontásban. Maximális létszám 1-1 képzésen 10 fő. A tavaszi kurzus február, március és április míg az őszi kurzus szeptember, október és november hónapokat jelenti, tehát kurzusonként 12, összesen 24 alkalommal lesznek foglalkozások, kivéve a népi-iparművészeti továbbképzéseket, amelyek havi egyszer, kurzusonként 3 alkalommal esedékesek.
 
A képzéseken részt vevőknek hozzájárulást kell fizetniük, kivéve az alapozó rajz- és festőkör elnevezésű tanfolyamot, amely minden további képzés alapfeltétele. Aki egy képzésen kíván részt venni, az alkalmanként 500 Ft-ot fizet. A második képzés esetében a hozzájárulás 1000 Ft / alkalom, a harmadik képzésnél pedig 1500 Ft / alkalom. Nem algyői lakosoknak az önköltségi árat kell fizetniük, ami ennek az összegnek a többszöröse.
 
Jelentkezéseket a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail-címen, a 62-517-172-es telefonszámon, vagy személyesen a Faluházban várunk 2014. január 20. hétfőig. Az első, tájékoztató megbeszélés 2014. január 21-én, kedden 18 órakor lesz az Alkotóházban. Ezen a megbeszélésen már az oktatók is – azaz Virágné Márta Nóra, valamint a Kézműhely és Fórumfabrika szakemberei – részt vesznek majd.
 
A tervezett képzések és tematikájuk:
 
I. Rajz- és festőkör
- a II., a III. és IV. pontban részletezett képzések (azaz a tűzzománc, a kerámia és az üvegtechnikák tanfolyamok) előfeltétele, azokat alapozza meg specifikusan, az adott szakmaterületre koncentrálva, azt előkészítve
- a Rajzkör heti egy alkalommal 3x45 perc, összesen 24 alkalom (tavaszi kurzus és őszi kurzus 12-12 alkalom)
- a Festőkör heti egy alkalommal 3x45 perc, összesen 24 alkalom (tavaszi kurzus és őszi kurzus 12-12 foglalkozás)
Tematika: Különféle ábrázolási anyagok és eszközök használatának technikai és elméleti bemutatása, megismertetése. Művészettörténeti és művészetelméleti ismeretek bővítése. Különféle típusú alkotó-kreatív munkák megalapozása; a kreatív gondolkozás, problémamegoldó készség fejlesztése az alkotáson, a művészeten keresztül.
 
II. Tűzzománc
- heti egy alkalommal  2 x 45 perc, összesen 24 alkalom (tavaszi kurzus és őszi kurzus 12-12 foglalkozás)
Tematika: Ipar- és képzőművészeti tűzzománc-technikák alapszintű elméleti és gyakorlati ismeretanyagának bemutatása, illetve átadása, megtanítása.
III. Kerámia
- heti egy alkalommal 3x45 perc, összesen 24 alkalom (tavaszi kurzus és őszi kurzus 12-12 alkalom)
Tematika: Ismeretszerzés az alapanyagok sajátosságairól, azok alkalmazásáról (agyagok, oxidok, engóbok, színtestek, transzparens- és fedőmázak). Különböző kerámiakészítési technikák megismerése és gyakorlása (plasztikus mintázási módok, szobrászkodás; kisplasztikák, mozaik, épületkerámiák készítése; edénykészítés, korongozás, modern technikák, díszítési módok, mázazási eljárások). Folyamatos szakmai irányítás, oktatás, alkotói munka segítése.
 
IV. Üvegtechnikák
- heti egy alkalom 3x45 perc, összesen 24 alkalom (tavaszi kurzus és őszi kurzus 12-12 alkalom)
Tematika: Színes üveg és építészeti síküveg alapú technikák elsajátítása, alkalmazása. Ismeretek szerzése az alapanyagok sajátosságairól, azok alkalmazási lehetőségeiről.  A fusing (azaz üvegrogyasztás) technika megismerésével ékszerek és dísztárgyak készítése; Tiffany- és ólomüvegezés technológiákkal pedig dísz- és lakberendezési tárgyak, valamint dekoratív ablaküvegek készülhetnek.
V. Népi kézműves mesterségek (illetőleg továbbképzés népművészeti területen)
- havonta egy alkalommal  4 x 45 perc / elmélet és gyakorlat, összesen 6 alkalom (tavasszal 3, ősszel 3)
Tematika:A helyi igényekhez igazodva, az alkotók tevékenységét és érdeklődési körét figyelembe véve, előzetes felmérés alapján készül el.